Okno to element budowlany mający za zadanie zamknięcie otworu, umożliwiając jednocześnie doświetlenie oraz przewietrzanie pomieszczeń. Bardzo często, okna służą również jako element dekoracyjny mający znaczny wpływ na kształtowanie elewacji budynku.
W budownictwie spotyka się następujące konstrukcje okien:
- okna krosnowe – okna,których głównym elementem konstrukcyjnym jest krosno, czyli rama okienna o przekroju prostokątnym, ustawiona w murze w ten sposób, że dłuższy bok ustawiony jest prostopadle do muru. Okna takie z uwagi na bardzo nikłą izolacyjność termiczną i akustyczną (pojedyncze szklenie) stosowane były tylko do piwnic i poddaszy. Obecnie niestosowane.
- okna ościeżnicowe (tzw. okna polskie) – okna zbudowane z ościeżnicy, do której montowane są podwójne skrzydła okienne (jedne skrzydło otwierane na zewnątrz, drugie skrzydło otwierane do wewnątrz). Stosowane były głównie w budownictwie wiejskim. Obecnie niestosowane.
- okna zespolone (tzw. okna szwedzkie) – okna posiadające podwójne skrzydła, skręcone ze sobą śrubami, połączone z ramą okienną za pomocą wspólnych zawiasów. Obecnie niestosowane.
- okna skrzynkowe – okna w których rama okienna zbudowana jest z ościeżnicy i krosna, do której zamontowane są podwójne skrzydła okienne (otwierane do środka). W oknach takich, skrzydło wewnętrzne ma zawsze mniejsze wymiary niż skrzydło zewnętrzne. Obecnie stosowane tylko w przypadku renowacji budynków będących pod ochroną konserwatora zabytków.
- okna jednoramowe – okna, których konstrukcja jest zbliżona do okien PCV i aluminiowych – zbudowane z ramy i pojedynczych skrzydeł okiennych wykonanych z trzech warstw drewna sklejonego ze sobą (układ włókien zapobiega wypaczaniu się konstrukcji). Skrzydła okienne szklone są szybami zespolonymi (pakiet dwóch lub trzech szyb pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny). Okna stosowane obecnie.
W zależności od sposobu otwierania skrzydeł, okna możemy podzielić na:
- stałe, nieotwierane (FIX),
- uchylne (U),
- rozwierne (R),
- rozwierno-uchylne (RU),
- przesuwne,
- składane.