Wilgoć w pomieszczeniu a okna drewniane
Zdarzają się wezwania klientów dotyczące wadliwego działania okien, okna haczą przy otwieraniu, wypaczają się oraz pojawiają się przebarwienia na powierzchni okna. Wezwania te dotyczą w ogromnej większości nowych oraz gruntownie remontowanych obiektów.
Problem pojawia się, gdy ściany tynkowane są po oknach, a w pomieszczeniach panuje wysoka wilgotność powietrza (czyli nie ma dostatecznej wentylacji). Latem klienci decydują się zostawiać okna otwarte przez cały dzień, dzięki czemu nadmiar wilgoci jest odprowadzany na zewnątrz. Gdy prace wykończeniowe prowadzone są zimą, wtedy okna są pozamykane, a wilgoć wnika w strukturę drewna. Farby akrylowe pozwalają „oddychać” czyli przenikać wilgoci wgłąb okna i z niego uchodzić. Kiedy wilgotność w pomieszczeniu przekracza 60%, woda wchłania się w drewno, powodując jego pęcznienie, a następnie wypaczanie konstrukcji oraz problemy z otwarciem okien.
Osuszenie powietrza wewnątrz budynku oraz wzrost temperatury może ten proces odwrócić.
Jednak czasami jest za późno, dochodzi do rozejścia się czopów oraz przebarwień na drewnie. Wtedy niezbędna jest naprawa okna przez fachowców.